Kvote stavnice so videti kot preprost množitelj, vendar za vsako številko stoji cena z vgrajeno maržo stavnice. Če razumete, kako se oblikuje obrestna mera in kako iz nje izluščiti implicitno verjetnost in maržo, lahko primerjate obe ponudbi in se izognete ujemanju, pri katerem ima urad preveliko maržo. Ta članek obravnava osnove decimalnih kvot, izračun marže (overround), razlike med športi, azijski hendikep, zloženo maržo za zbiralnike in stave na najvišjo vrednost, vložek Kelly in CLV (vrednost zaključne črte).
Decimalna stopnja: kaj točno piše
Decimalna kvota (evropski format, tisti, ki ga vidite pri vseh slovenskih stavnicah) vam pove, kolikokrat boste prejeli polog, če zmagate - vključno s samim pologom. Kvota 2,50 pomeni: za stavo 10 € boste prejeli 20 € (= 250 × 2,50), čisti dobiček je 10 €.
| Oblika tečaja | Primer | Kaj pravi? | S stavo 10€ |
|---|---|---|---|
| decimalno (evropsko) | 2.50 | Izplačani znesek= depozit x menjalni tečaj | Plačano 20€ |
| Fractional (britansko) | 3/2 | Čisti dobiček= depozit × (3/2) | Plačano 20€ |
| Ameriški (Moneyline) | +150 | Dobiček iz stave 100 | Plačano 20€ |
V poslovalnicah v Sloveniji (Tipsport, Fortuna, Sazka, Chance, SYNOT TIP, Forbet, Betano, Maxa) boste srečali le decimalno stopnjo.
Implicitna verjetnost
Kvote se lahko uporabijo za določitev verjetnosti, ki jo urad daje danemu izidu. Formula:
Implicitna verjetnost= 1 ÷ kvote × 100 %
- Kvota 1,50 → 1 ÷ 1,50= 66,67 % verjetnost
- Kvota 2,00 → 1 ÷ 2,00= 50 % verjetnost
- Kvota 3,00 → 1 ÷ 3,00= 33,33 % verjetnost
- Kvota 5,00 → 1 ÷ 5,00= 20 % verjetnost
- Kvota 10,00 → 1 ÷ 10,00= 10 % verjetnost
Opomba: implicitna verjetnost ni čista verjetnost – vključuje pisarniško maržo. Prava ocena urada (njegova "poštena" stopnja) je višja, kot kaže implicitna verjetnost. Razlika je ravno v marži.
Marža (overround) in njen izračun
Uradna razlika (overround) je vsota implicitnih verjetnosti vseh možnih izidov tekme minus 100 %. Formula:
Marža= (vsota implicitnih verjetnosti vseh izidov) − 100 %
Primer nogometa 1X2: kvota 2,10 (doma)/3,40 (neodločeno)/3,60 (v gosteh).
- Implicitna verjetnost doma: 1 ÷ 2,10= 47,62 %
- Implicitna verjetnost remija: 1 ÷ 3,40= 29,41 %
- Implicitna verjetnost odhoda: 1 ÷ 3,60= 27,78 %
- Vsota: 47,62 + 29,41 + 27,78= 104,81 %
- Marža: 104,81 − 100= 4,81 %
Primer tenisa (dvosmerna stava, brez izenačenja): kvota 1,90/1,90.
- (1 ÷ 1,90 + 1 ÷ 1,90) × 100= 52,63 + 52,63= 105,26 %
- Marža: 5,26 %
Razumen igralec pred vsako stavo izračuna maržo (ali uporabi kalkulator). Kvote 1,90/1,90 so bolj poštene kot 1,85/1,85 (8,11-odstotna marža) kljub na videz majhni razliki.
Razumna marža glede na šport in vrsto stave
| Šport/trg | Poštena marža | Draga marža | Opomba |
|---|---|---|---|
| Glavne evropske nogometne lige (1X2) | 4-6 % | nad 8 % | Premier League, La Liga, Bundesliga, Serie A |
| Slovenija liga (1X2) | 5-7 % | nad 9 % | Manj udarnega obsega= višja marža |
| Hokejska ekstra liga (1X2) | 6-8 % | nad 10 % | Slovenija stavnice imajo tu nekoliko višjo maržo |
| NHL (1X2) | 5-7 % | nad 9 % | Mednarodna liga z visoko likvidnostjo |
| Tenis ATP/WTA (dvosmerno) | 5-7 % | nad 8 % | Grand Slam ima najnižjo razliko |
| azijski hendikep (višje lige) | 2-3% | nad 5 % | Matematično najugodnejša vrsta stave |
| Število golov pod/več | 4-6 % | nad 8 % | Druga najugodnejša vrsta stave |
| Natančen rezultat | 15-20 % | nad 25 % | Visoka marža, veliko možnosti |
| Prvi strelec | 10-15 % | več kot 20 % | Poseben trg, marketinško privlačen |
| Stave v živo (glavni trgi) | 8-12 % | nad 14 % | Višje marže zaradi čustev in hitrosti igralca |
Veteransko pravilo: Če marža preseže 8-10 % na glavnem trgu, preskočite stavo ali poiščite isto ujemanje v drugi pisarni. Razlika 2 odstotni točki marže pomeni dolgoročno razliko v rezultatu 200 – 20 € na 100 stav 10 €. Podrobnosti v vrednostne stave .
⚖️ Primerjava slovenskih pisarniških marž
Marže se med češkimi pisarnami razlikujejo glede na obseg stav in strategijo trgovanja. Spodnje vrednosti so okvirne (sezona 2026/25) in jih vedno preverite pri določenih tekmah. Podrobnosti trga se hitro spreminjajo:
| Pisarna | Glavni nogomet 1X2 | Hokej 1X2 | Tenis ATP/WTA | azijski hendikep |
|---|---|---|---|---|
| Tipsport | 5-7 % | 6-8 % | 5-7 % | 2-4 % |
| Fortuna | 5-7 % | 6-8 % | 5-7 % | 2-4 % |
| Stava | 6-8 % | 7-9 % | 6-8 % | 3-5 % |
| SYNOT NAMIG | 6-8 % | 7-9 % | 6-8 % | 3-5 % |
| Priložnost | 6-8 % | 7-9 % | 6-8 % | 3-5 % |
| Forbet | 6-8 % | 7-9 % | 6-8 % | 3-5 % |
| maks | 7-9 % | 8-10 % | 7-9 % | 4-6 % |
| Beta | 6-8 % | 7-9 % | 6-8 % | 3-5 % |
Tipsport in Fortuna imata že dolgo najnižje marže zaradi največjega obsega stav na slovenskem trgu. Pri stavah na mainstream evropsko nogometno tekmo se splača primerjati kvote med Tipsportom, Fortuno in npr. Betan - z maržo 5 % proti 8 % je razlika v izplačilu 30 € - 2 € na stavo €.
Azijski hendikep in zakaj ima nižjo maržo
Azijski hendikep iz tekme izloči neodločen izid – favoritu daje težo cilja (npr. −1,5 gola), slabšemu pa plus, tako da obe strani končata pri kvoti okoli 1,90. Marža je nižja (običajno 2-3 % na glavno ligo) iz treh razlogov:
- Stava je matematično dvosmerna – lažja kalibracija kvot
- Priljubljena vrsta stave med izkušenimi igralci - pisarna si tukaj ne more privoščiti slabših kvot
- Četrtinski hendikepi (−0,25, −0,75) omogočajo "polovično zmago"/"polovično poraz" - zmanjšajo nihanje rezultatov
| Hendikep | Pomembnost | Primer: domači favorit −0,5 |
|---|---|---|
| −0,5 | Domača ekipa mora zmagati | Domače zmage → zmaga; remi/izguba → izgubljena stava |
| -1,0 | Domača ekipa mora zmagati min. za 2 gola (sicer vam vrnejo depozit, če zmagate z 1) | Zmage 2:0 → zmaga; 1:0 → vrnitev; remi/izguba → izgubiti |
| -1,5 | Domača ekipa mora zmagati min. za 2 gola | Zmage 2:0 → zmaga; 1:0 → poraz; remi → poraz |
| −0,25 | Polovica stavi na -0, polovica na -0,5 | Remi → polovica vrnjena, polovica izgubljena; dobitek → popoln dobitek |
| −0,75 | Polovica stavi na −0,5, polovica na −1,0 | Zmaga z 1 → polovična zmaga, polovična vrnitev; zmaga z 2+ → popolna zmaga |
Za vrednostne stave je azijski hendikep skoraj vedno ugodnejši od klasičnega 1X2 – ista tekma, nižje marže, lažje določanje cene.
Akumulator in zložena marža
Pri zbiralniku (kombinaciji) se marža ne sešteva, temveč množi. Formula:
Dobljena marža= (1 + marža)^n − 1, kjer je n število stav, marža pa je izražena kot decimalno število.
| Število stav | marža 4% | Marža 6% | Marža 8% | marža 10% |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 4,0 % | 6,0 % | 8,0 % | 10,0 % |
| 2 | 8,2 % | 12,4 % | 16,6 % | 21,0 % |
| 3 | 12,5 % | 19,1 % | 26,0 % | 33,1 % |
| 5 | 21,7 % | 33,8 % | 46,9 % | 61,1 % |
| 10 | 48,0 % | 79,1 % | 115,9 % | 159,4 % |
Sestavljena marža kaže, zakaj so akumulatorji matematično najmanj ugoden format. Zato pisarne pogosto oglašujejo akumulacijske bonuse v višini 10-50% - vendar tudi ti bonusi ne nadomestijo celotne sestavljene marže. Za stave z dolgoročno vrednostjo so razumne samo enojne stave ali dvojne kombinacije.
Stavna vrednost in pričakovana vrednost (EV)
Vrednostna stava se ustvari, ko je stopnja stavnice višja od vaše ocenjene poštene stopnje. Postopek:
- Ocenite svojo verjetnost rezultata v odstotkih (na podlagi forme, statistike, xG, poškodb)
- Izračunajte poštene kvote: poštene kvote= 1 ÷ vaše kvote
- Primerjajte s pisarniško ceno: če je pisarniška tarifa višja od poštene, imate vrednost
- Za natančnejšo oceno uporabite EV: EV= (kvota × vaša verjetnost) − 1
Primer: ocenjujete, da je verjetnost zmage ekipe A 45 %. Poštene kvote= 1 ÷ 0,45= 2,22. Pisarna ponuja 2,50. Imate vrednost. EV= (2,50 × 0,45) − 1= 0,125= +12,5 %. Dolgoročni dobiček na stavo.
Past vrednostnih stav: Brez objektivnega modela se je zlahka preceniti. Če ocenjujete verjetnost "na oko", je vaša ocena verjetno optimistična. Začnite z 1-odstotnim denarnim zneskom fiksnih stav in primerjajte CLV (vrednost zaključne linije) po 100 stavah – samo to je trden dokaz prednosti.
Kellyjev izračun depozita
Kellyjev izračun (Kellyjev kriterij) je matematična formula za optimalno velikost stave ob dokazani prednosti:
F= (k × p − 1) ÷ (k − 1)
Kjer je f= priporočeni delež bankrolla, k= decimalne kvote, p= vaša ocenjena verjetnost zmage
Primer: kvota 2,50, vaša verjetnost 45 %. F= (2,50 × 0,45 − 1) ÷ (2,50 − 1)= 0,125 ÷ 1,50= 0,0833= 8,33 % bankrolla. Z bankrollom 1 € bi to pomenilo € na stavo.
Full Kelly je zelo agresiven - vodi do visokih črpanj, ko precenjujete verjetnost. Izkušeni igralci torej stavijo:
- Half Kelly: 4,17 % bankrolla= 20 €
- Quarter Kelly: 2,08 % bankrolla= 10 €
Brez lastnih ocen verjetnosti modela je Kelly neuporabna. Fiksni odstotki bankrolla (1-2%) so varnejši za začetnika.
Zaključni tečaj in CLV (vrednost zaključne vrstice)
Zaključna cena je zadnja cena tik pred začetkom - najbolj natančna ocena rezultata, ki ga bo dosegel trg (po vključitvi vseh novih informacij: postave, vreme, pozne stave).
CLV (vrednost zaključne vrstice) meri, ali so bile vaše stave oddane po boljši stopnji od zaključne stopnje. Če dolgoročno stavite na kvoto 2,50 in je končno povprečje 2,40, imate CLV +4,2%. To je težji dokaz prednosti kot kratkoročni dobiček:
- Pozitiven CLV= trg je pravi, imate prednost
- Nevtralen CLV (0 %)= igrate okoli naključnosti
- Negativni CLV= kratkoročni dobiček je bila samo sreča, dolgoročno boste izgubili
Praktična posledica: Če imate +20 tanja, vendar -3 % CLV za 50 stav, so vaši rezultati posledica sreče, ne spretnosti. Po nadaljnjih 100 stavah vas bo trg "dohitel" in stanje bo padlo na negativno pričakovanje. Zato profesionalni igralci sledijo CLV kot primarni meritvi.
⚡ Kvote v živo: višje marže in napake modela
Kvote v živo imajo višjo maržo iz dveh razlogov:
- Pisarna ima manj časa za natančno kalibracijo tečajev in se z višjo maržo zavaruje pred morebitno napako modela
- Igralci v načinu v živo stavijo bolj čustveno in ne izračunavajo marže – urad to ve
Tipična razlika: marža pred tekmo 5-8 %, v živo 8-12 % na glavnih stavah in 15 % in več na posebnih trgih. Podrobnosti v razloženo izplačilo in stave v živo .
Sorodni članki:
- Vrednostne stave in Kellyjev kriterij
- Razloženo izplačilo in stave v živo
- Upravljanje proračuna v spletni igralnici
- Stavni sistemi v ruleti
- Prenos hokeja v živo
- Nogomet v živo