Szybka odpowiedź: Kursy u bukmachera Polska są dziesiętne - przy kursie 2,50 i zakładzie 40 zł otrzymasz 100 zł (zysk netto 70 zł). Marża biura (overround) to suma domniemanych prawdopodobieństw wszystkich wyników minus 100%. W przypadku piłki nożnej 1X2 z kursem 2,10/3,40/3,60 marża wynosi (47,62 + 29,41 + 27,78) − 100= 4,81%. Rozsądna marża w przypadku najważniejszych lig piłki nożnej wynosi do 6%, hokeja 6–8%, tenisa 5–7%, zakładów na żywo 8–12% i rynków specjalistycznych 15–25%. W przypadku akumulatorów marża jest mnożona: 5 zakładów z marżą 6% daje wynikową marżę 33,8%, 10 zakładów aż do 79%. Aby uzyskać długoterminowy zysk, szukaj zakładów wartościowych (kurs biurowy wyższy niż szacowana stawka godziwa) i monitoruj CLV (wartość zamknięcia) – stale lepszy kurs niż kurs zamknięcia jest silniejszym dowodem przewagi niż krótkoterminowe zwycięskie saldo.
Kursy bukmacherskie wyglądają jak prosty mnożnik, ale za każdą liczbą kryje się wycena z wbudowaną marżą bukmachera. Jeśli rozumiesz, jak kształtuje się kurs i jak wyodrębnić z niego domniemane prawdopodobieństwo i marżę, możesz porównać dwie oferty i uniknąć meczów, w których biuro ma zbyt dużą marżę. W tym artykule omówiono podstawy kursów dziesiętnych, obliczanie marży (overround), różnice między sportami, handicap azjatycki, kumulację marży dla akumulatorów i zakłady o wartości szczytowej, stawkę Kelly'ego i CLV (wartość linii zamknięcia).
🔢 Stawka dziesiętna: co dokładnie mówi
Kursy dziesiętne (format europejski, ten, który widzisz u wszystkich polskich bukmacherów) mówią Ci, ile razy otrzymasz depozyt w przypadku wygranej – łącznie z samym depozytem. Kurs 2,50 oznacza: za zakład za 40 zł otrzymasz 100 zł (= 250 × 2,50), zysk netto wyniesie 70 zł.
| Forma kursu | Przykład | Co on mówi? | Przy zakładzie 40 zł |
|---|---|---|---|
| Dziesiętny (europejski) | 2,50 | Wypłacona kwota= depozyt x kurs wymiany | 100 zł płatne |
| Ułamkowy (brytyjski) | 3/2 | Zysk netto= depozyt × (3/2) | 100 zł płatne |
| Amerykański (Moneyline) | +150 | Zysk z zakładu 100 | 100 zł płatne |
W polskich biurach (Tipsport, Fortuna, Sazka, Chance, SYNOT TIP, Forbet, Betano, Maxa) spotkasz się wyłącznie ze stawką dziesiętną.
📐 Prawdopodobieństwo implikowane
Kursy można wykorzystać do określenia prawdopodobieństwa, jakie biuro przyznaje danemu wynikowi. Formuła:
Domniemane prawdopodobieństwo= 1 ÷ szansa × 100%
- Kurs 1,50 → 1 ÷ 1,50= prawdopodobieństwo 66,67%.
- Kurs 2,00 → 1 ÷ 2,00= prawdopodobieństwo 50%.
- Kurs 3,00 → 1 ÷ 3,00= prawdopodobieństwo 33,33%.
- Kurs 5,00 → 1 ÷ 5,00= prawdopodobieństwo 20%.
- Kursy 10,00 → 1 ÷ 10,00= 10% prawdopodobieństwa
Uwaga: domniemane prawdopodobieństwo nie jest czystym prawdopodobieństwem – uwzględnia marżę biura. Prawdziwe szacunki urzędu (jego „uczciwa” stawka) są wyższe, niż wskazuje domniemane prawdopodobieństwo. Różnica polega właśnie na marginesie.
💼 Marża (overround) i jej wyliczenie
Margines biura (overround) to suma domniemanych prawdopodobieństw wszystkich możliwych wyników meczu minus 100%. Formuła:
Marża= (suma domniemanych prawdopodobieństw wszystkich wyników) − 100%
Przykładowy mecz piłki nożnej 1X2: kurs 2,10 (u siebie)/3,40 (remis)/3,60 (na wyjeździe).
- Implikowane prawdopodobieństwo wygrania: 1 ÷ 2,10= 47,62%
- Domniemane prawdopodobieństwo remisu: 1 ÷ 3,40= 29,41%
- Implikowane prawdopodobieństwo wyjazdu: 1 ÷ 3,60= 27,78%
- Suma: 47,62 + 29,41 + 27,78= 104,81%
- Marża: 104,81 - 100= 4,81%
Przykładowy tenis (zakład dwustronny, bez remisu): kurs 1,90/1,90.
- (1 ÷ 1,90 + 1 ÷ 1,90) × 100= 52,63 + 52,63= 105,26%
- Marża: 5,26%
Rozsądny gracz przed każdym zakładem oblicza marżę (lub korzysta z kalkulatora). Kurs 1,90/1,90 jest sprawiedliwszy niż 1,85/1,85 (marża 8,11%) pomimo pozornie niewielkiej różnicy.
📊 Rozsądna marża w zależności od sportu i rodzaju zakładu
| Sport/rynek | Uczciwy margines | Drogie marże | Notatka |
|---|---|---|---|
| Główne europejskie ligi piłkarskie (1X2) | 4-6% | powyżej 8% | Premier League, La Liga, Bundesliga, Serie A |
| Liga Polska (1X2) | 5-7% | powyżej 9% | Mniejszy wolumen uderzeń= wyższa marża |
| Ekstra liga hokejowa (1X2) | 6-8% | powyżej 10% | Polskie firmy bukmacherskie mają tutaj nieco wyższą marżę |
| NHL (1X2) | 5-7% | powyżej 9% | Międzynarodowa liga o dużej płynności |
| Tenis ATP/WTA (dwukierunkowy) | 5-7% | powyżej 8% | Wielki Szlem ma najniższą marżę |
| Handicap azjatycki (główne ligi) | 2-3% | powyżej 5% | Najkorzystniejszy rodzaj zakładu matematycznie |
| Liczba bramek poniżej/powyżej | 4-6% | powyżej 8% | Drugi najkorzystniejszy rodzaj zakładu |
| Dokładny wynik | 15-20% | powyżej 25% | Wysoka marża, wiele opcji |
| Pierwszy strzelec | 10-15% | ponad 20% | Specjalny rynek, marketing atrakcyjny |
| Zakłady na żywo (główne rynki) | 8-12% | powyżej 14% | Wyższe marże ze względu na emocje graczy i szybkość |
Zasada weterana: Jeśli marża na rynku głównym przekracza 8-10%, pomiń zakład lub poszukaj tego samego meczu w innym biurze. Różnica 2 punktów procentowych marży oznacza długoterminową różnicę wyniku 200 - 90 zł za 100 zakładów po 40 zł. Szczegóły w wartościowe zakłady .
⚖️ Porównanie marż polskich biur
Marże różnią się w zależności od czeskich biur w zależności od wielkości zakładów i strategii handlowej. Poniższe wartości mają charakter orientacyjny (sezon 2026/25) i zawsze sprawdzają się w konkretnych meczach. Szczegóły rynku zmieniają się szybko:
| Biuro | Główna piłka nożna 1X2 | Hokej 1X2 | Tenis ATP/WTA | Handicap azjatycki |
|---|---|---|---|---|
| Tipsport | 5-7% | 6-8% | 5-7% | 2-4% |
| Fortuna | 5-7% | 6-8% | 5-7% | 2-4% |
| Zakład | 6-8% | 7-9% | 6-8% | 3-5% |
| WSKAZÓWKA SYNOTA | 6-8% | 7-9% | 6-8% | 3-5% |
| Szansa | 6-8% | 7-9% | 6-8% | 3-5% |
| Załóż | 6-8% | 7-9% | 6-8% | 3-5% |
| Maks | 7-9% | 8-10% | 7-9% | 4-6% |
| Beta | 6-8% | 7-9% | 6-8% | 3-5% |
Tipsport i Fortuna od dawna utrzymują najniższe marże ze względu na największy wolumen zakładów na polskim rynku. Obstawiając mecz głównego nurtu europejskiej piłki nożnej, warto porównać kursy pomiędzy Tipsport, Fortuna i np. Betan - przy marży 5% vs 8%, różnica w wypłatach wynosi 30 - 2 zł za złotówkę.
🏏 Handicap azjatycki i dlaczego ma niższą marżę
Handicap azjatycki eliminuje remis z meczu – dając faworytowi wagę gola (np. -1,5 gola), a słabszemu plus, więc obie strony kończą mecz po kursie około 1,90. Marża jest niższa (zazwyczaj 2-3% na większą ligę) z trzech powodów:
- Zakład jest matematycznie dwukierunkowy – łatwiejsza kalibracja kursów
- Popularny typ zakładów wśród doświadczonych graczy – tutaj biuro nie może sobie pozwolić na gorsze kursy
- Handicapy kwartalne (-0,25, -0,75) pozwalają na „połowę zwycięstwa”/„połowę porażki” – zmniejszają wahania wyników
| Utrudniać | Znaczenie | Przykład: faworyt gospodarzy -0,5 |
|---|---|---|
| −0,5 | Gospodarze muszą wygrać | Zwycięstwa gospodarzy → wygrana; remis/przegrana → przegraj zakład |
| -1,0 | Gospodarze muszą wygrać min. o 2 gole (w przeciwnym razie zwrot depozytu w przypadku wygranej o 1) | Wygrywa 2:0 → wygrywa; 1:0 → powrót; remis/przegrana → przegrana |
| -1,5 | Gospodarze muszą wygrać min. różnicą 2 bramek | Wygrywa 2:0 → wygrywa; 1:0 → porażka; remis → przegrana |
| −0,25 | Połowa zakładu na -0, połowa na -0,5 | Remis → połowa wróciła, połowa przegrana; wygrana → pełna wygrana |
| −0,75 | Połowa zakładu na -0,5, połowa na -1,0 | Wygraj o 1 → połowa wygranej, połowa zwrotu; wygraj o 2+ → pełne zwycięstwo |
W przypadku zakładów wartościowych handicap azjatycki jest prawie zawsze korzystniejszy niż klasyczny 1X2 – ten sam mecz, niższe marże, łatwiejsza wycena.
🎯 Akumulator i skumulowana marża
W przypadku akumulatora (kombinacji) marża nie jest doliczana, lecz mnożona. Formuła:
Wynikowa marża akumulatora= (1 + marża)^n − 1, gdzie n to liczba zakładów, a marża wyrażona jest w postaci liczby dziesiętnej.
| Liczba zakładów | Marża 4% | Marża 6% | Marża 8% | Marża 10% |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 4,0% | 6,0% | 8,0% | 10,0% |
| 2 | 8,2% | 12,4% | 16,6% | 21,0% |
| 3 | 12,5% | 19,1% | 26,0% | 33,1% |
| 5 | 21,7% | 33,8% | 46,9% | 61,1% |
| 10 | 48,0% | 79,1% | 115,9% | 159,4% |
Marża złożona pokazuje, dlaczego akumulatory są matematycznie najmniej korzystnym formatem. Dlatego urzędy często reklamują premie akumulowane w wysokości 10-50% - ale nawet te premie nie rekompensują całej złożonej marży. W przypadku długoterminowych zakładów wartościowych rozsądne są wyłącznie zakłady pojedyncze lub kombinacje podwójne.
💰 Wartość zakładu i wartość oczekiwana (EV)
Zakład wartościowy jest tworzony, gdy kurs bukmachera jest wyższy niż szacowany uczciwy kurs. Procedura:
- Oszacuj własne prawdopodobieństwo wyniku w procentach (na podstawie formy, statystyk, xG, kontuzji)
- Oblicz uczciwe kursy: uczciwe kursy= 1 ÷ Twoje szanse
- Porównaj ze stawką za biuro: jeśli stawka za biuro jest wyższa niż uczciwa, masz wartość
- Aby uzyskać dokładniejszą ocenę, użyj EV: EV= (szansa × Twoje prawdopodobieństwo) - 1
Przykład: Prawdopodobieństwo wygranej drużyny A szacujesz na 45%. Uczciwy kurs= 1 ÷ 0,45= 2,22. Biuro oferuje 2,50. Masz wartość. EV= (2,50 × 0,45) - 1= 0,125= +12,5%. Długoterminowy zysk z zakładu.
The value betting trap: Without an objective model, it's easy to overestimate yourself. Jeśli oszacujesz prawdopodobieństwo „na oko”, twoje oszacowanie jest prawdopodobnie optymistyczne. Start with a 1% bankroll fixed bet and compare CLV (closing line value) after 100 bets - that alone is hard proof of advantage.
🧮 Kalkulacja depozytu Kelly'ego
Obliczenie Kelly'ego (kryterium Kelly'ego) to wzór matematyczny na optymalną wysokość zakładu przy udowodnionej przewadze:
Fa= (k × p – 1) ÷ (k – 1)
Gdzie f= zalecany ułamek bankrolla, k= kursy dziesiętne, p= szacunkowe prawdopodobieństwo wygranej
Przykład: kurs 2,50, Twoje prawdopodobieństwo 45%. F= (2,50 × 0,45 - 1) ÷ (2,50 - 1)= 0,125 ÷ 1,50= 0,0833= 8,33% bankrolla. Przy bankrollu wynoszącym 1 zł będzie to zł za zakład.
Full Kelly jest bardzo agresywny – co prowadzi do wysokich wypłat w przypadku przeszacowania prawdopodobieństwa. Doświadczeni gracze obstawiają zatem:
- Half Kelly: 4,17% bankrolla= 90 zł
- Quarter Kelly: 2,08% bankrolla= 40 zł
Bez własnych szacunków prawdopodobieństwa modelu Kelly jest bezużyteczny. Stałe procenty bankrolla (1-2%) są bezpieczniejsze dla początkującego.
📈 Kurs zamknięcia i CLV (wartość linii zamknięcia)
Cena zamknięcia to ostatnia cena tuż przed rozpoczęciem meczu - najdokładniejszy szacunek wyniku, jaki osiągnie rynek (po uwzględnieniu wszystkich nowych informacji: składów, pogody, zakładów w końcówce).
CLV (wartość linii zamknięcia) mierzy, czy Twoje zakłady zostały postawione po lepszym kursie niż kurs zamknięcia. Jeśli obstawiasz długoterminowo po kursie 2,50, a średnia zamknięcia wynosi 2,40, Twój CLV wynosi +4,2%. Jest to trudniejszy dowód przewagi niż krótkoterminowy bilans wygranych:
- Dodatni CLV= rynek ma rację, masz przewagę
- Neutralny CLV (0%)= grasz wokół losowości
- Ujemny CLV= krótkoterminowy zysk to po prostu szczęście, w dłuższej perspektywie stracisz
Praktyczne implikacje: Jeśli masz +20alda, ale -3% CLV na 50 zakładów, Twoje wyniki są wynikiem szczęścia, a nie umiejętności. Po kolejnych 100 zakładach rynek „dogoni” Cię i saldo spadnie do oczekiwań ujemnych. Dlatego profesjonalni gracze traktują CLV jako główny wskaźnik.
⚡ Kursy na żywo: wyższe marże i błędy modelu
Kursy na żywo mają wyższą marżę z dwóch powodów:
- Biuro ma mniej czasu na precyzyjną kalibrację stawek i zabezpiecza się wyższą marżą na wypadek ewentualnego błędu modelu
- Gracze w trybie na żywo obstawiają bardziej emocjonalnie i nie liczą marży – biuro o tym wie
Typowa różnica: marża przedmeczowa 5-8%, zakłady na żywo 8-12% na zakładach głównych oraz 15% i więcej na rynkach specjalnych. Szczegóły w wyjaśniono wypłaty i zakłady na żywo .
Powiązane artykuły:
- Zakłady wartościowe i kryterium Kelly'ego
- Wyjaśniono wypłaty i zakłady na żywo
- Zarządzanie budżetem w kasynie online
- Systemy zakładów w ruletce
- Transmisja na żywo z hokeja
- Transmisja na żywo z piłki nożnej